Silje Night

21. červenec 2009 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Účinkují

Silje Nergaard, vokál
ČNSO / Silje Band / Kryštof Marek, dirigent

Program:
Based on a Thousand True Stories, Dreamers at Heart, Wayside Song, Night Road, Laura, Be Still My Heart, Come in from the Garden, Japanese Blue, The Waltz, Dance Me Love

Talentovaná norská zpěvačka a skladatelka písní Silje Nergaard vstoupila na scénu už jako šestnáctiletá a od té doby dosáhla mnoha úspěchů: její album Nightwatch se vyšplhalo na první příčku žebříčků prodejnosti v Norsku, což se předtím žádnému jazzovému hudebníhovi nepodařilo. V první desítce se půl roku po vydání drží také nová deska A Thousand True Stories, která je základem dnešního programu a v níž se Silje opět spojila s nositelem Grammy, aranžérem Vincem Mendozou. Silje se tak splnil sen pracovat s velkým orchestrem a o své písně se nyní dělí s publikem na evropském turné.
 


Praha - Sedmý koncert mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms dnes večer patřil uznávané norské jazzové zpěvačce a skladatelce Silje Nergaardové, která se setkala s bouřlivým ohlasem. V zaplněné Smetanově síni Obecního domu ji doprovodila její kapela a Český národní symfonický orchestr (ČNSO), soukromé těleso, jež přehlídku pořádá. Dirigentské taktovky se ujal Kryštof Marek. Festival začal minulý pátek a potrvá do 2. srpna.
Letos třiačtyřicetiletá jazzmanka představila pražskému publiku výběr ze svého nového alba A Thousand True Stories, o němž hovoří jako o velmi osobním vyznání. A tak také vyznělo dnešní setkání. Téměř dvouhodinová seance zcela změnila tradiční ráz koncertní síně. Drobná blondýnka si ještě pár minut před začátkem koncertu na pořadatelích vymohla, aby se hrálo bez přestávky. Její příjemný, komorní hlas tak zcela udával tón večera. Intimní atmosféru doplnilo ozvučené pódium i netradičně vysoká konstrukce pro světla s látkovým pozadím, která zcela zastínila emporu.
Aranžmá pro bigband na nové desce jsou dílem známého skladatele a producenta Vince Mendozy, který je nositelem čtyř cen Grammy. Diskografie Nergaardové čítá na deset titulů, jež jsou úspěšné nejen na domácím trhu. Album Nightwatch se v Norsku vyšplhalo na první příčku žebříčků prodejnosti, což se předtím žádnému tamějšímu jazzovému hudebníkovi nepodařilo.
Umělecká dráha Nergaardové začala velmi brzy; v 17 letech se stala objevem lokálního festivalu v Molde. Tehdejší nadšená recenze Randiho Hultina z ní přes noc udělala hvězdu. S vlastní kapelou vystupuje od roku 1984.


Prague Proms se v české metropoli pořádají popáté. Původně vznikly proto, že vedení ČNSO chtělo vyplnit mezeru mezi letními festivaly. Za dobu svého působení si vydobyly svou pozici a nabízejí klasiku v neobvyklém populárním programu. Festival je hrazen výhradně ze soukromých zdrojů, stát ani město na jeho provoz nepřispívají.
K letošním největším hvězdám patří kromě Nergaardové i anglický tenorista Paul Potts a americký trumpetista Randy Brecker. Z českých interpretů se na něm představí Bratři Ebenové nebo varhaník Jaroslav Tůma. Tematické večery v Obecním domě zvou na oblíbenou Hollywoodskou noc s hity stříbrného plátna či Karibskou noc.


www.ctk.czFotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011