Paul Potts poprvé v Praze

24. červenec 2009 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Účinkují
Paul Potts, tenor
ČNSO / Marcello Rota, dirigent

Program:
Giuseppe Verdi: Traviata, předehra
Lucio Dalla: Caruso
Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský, předehra
Agostín Lara: Granada
Pietro Mascagni: Sedlák kavalír, intermezzo
Ewan MacColl: La Prima Volta
Marc-Antoine Charpentier: Te Deum, preludium
Fryderyk Chopin, A. Romdhane: Tristesse
Nino Rota: Casanova, suita z filmu
Nino Rota /A. Rapetti, E. A. Snyder, L. Kusik: Un Giorno Per Noi
Maurice Ravel: Pavana za zemřelou infantku
Francesco Sartori / Lucio Quarantotto: Con te partiro
Přídavek - Giacomo Puccini: Turandot – Nessun dorma (árie Kalafa)


Příběh Paula Pottse, vítěze televizní soutěže Britain’s Got Talent, kerý ohromil a rozplakal porotce i televizní diváky árií Nessun dorma, je příběhem outsidera, který nakonec dosáhl štěstí, úspěchu a popularity. Od malička si rodák z Bristolu přál zpívat – zpěv ve sboru byl pro něj útěkem od školní šikany, a tak v roce 2000 sebral úspory a vydal se na tříměsíční stáž do Itálie. Než ale stihl zúročit nově nabyté dovednosti, zahrál si s ním osud nepěknou hru. Krátce po sobě prodělal zánět slepého střeva, objevil se mu nádor nadledviny a při pádu s kola si zlomil klíční kost. V depresi a v očekávání brzkého bankrotu objevil Paul ve svém počítači inzerát nové soutěže. Hod mincí rozhodl, že poslal přihlášku... A konec téhle pohádky znají miliony diváků a uživatelů internetu, kteří sledovali Paulův triumf na Britain’s Got Talent.
Suverénním vítězstvím se pro Paula roztočil kolotoč rozhovorů, televizních pořadů, natáčení a koncertování. I když je to pro něj šťastné období, Paul si je vědom, jak je umělecký život vrtkavý: „Můj čas jako umělce je dar. Ten čas nevlastníte, o něm rozhodují fanoušci a publikum, které vás podporuje. I když nevím, kde tahle úžasná cesta skončí, ale užívám si každý její moment.“ Po úspěšném CD One Chance letos vyšlo druhé album Paula Pottse nazvané Passione. Pracoval na něm s nejlepšími producenty – a také s Českým národním symfonickým orchestrem. „Druhé album je vždycky výzva. Když se první povede, očekává se stejný úspěch podruhé. Je to velký tlak a pracoval jsem proto velmi tvrdě,“ zdůrazňuje tenorista, který dnes úryvky z alba Passione zazpívá naživo spolu s árií, která rozhodla o jeho osudu: Nessun dorma z Pucciniho Turandot.


Marcello Rota

Absolvoval Chigianskou akademii v Sieně u Franca Ferrary a postgraduální studium u Igora Markevitche. Řídil všechny velké italské orchestry v prestižních koncertních sálech Evropy, mezi jinými v Concertgebouw (Amsterdam), La Scala (Miláno), Musikhalle (Hamburg), Filharmoniehalle (Mnichov, Berlín, Mannheim), Royal Albert Hall (Londýn), Festival Opera Hall (Wexford), Palais des Beaux Arts (Brusel). Zahraniční symfonické a operní orchestry dirigoval Marcello Rota v Chile, Argentině, Brazílii, USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Švýcarsku, Francii, Holandsku, Švédsku, Německu, Srbsku a Rusku. Spolupracuje s četnými světoznámými sólisty, jako jsou např. M. Rostropovič, J. P. Rampal, D. Sikovetzky, H. Baumann, A. Bocelli, R. Bruson, C. Gasdia, K. Ricciarelli, L.Nucci, N. Martinucci, D. Geringas. Operní repertoár Marcella Roty obsahuje více jak 30 děl, přičemž důraz klade na Rossiniho, Belliniho, Donizettiho, Verdiho a Pucciniho, jejichž opery provádí navýsost úspěšně.
V posledních letech absolvoval s ČNSO na 44 koncertů po hlavních městech a kulturních centrech nejen Evropy, ale i Spojených arabských emirátů, Austrálie a Nového Zélandu, kde společně doprovázeli tenora Andreu Bocelliho. Marcello Rota je každoročně hostem MHF Prague Proms. V šestnácté abonentní sezoně ČNSO nabídli společně publiku dílo italského skladatele filmové hudby Nina Roty. V sezoně sedmnácté to bude Straussova Alpská symfonie.
 


Představení zahájil ČNSO pod taktovkou italského dirigenta Marcella Roty, který s českým souborem doprovázel na turné i operního pěvce Andrea Bocelliho. Po předehře z Traviaty Giuseppe Verdiho se na jevišti objevil Potts s červeným motýlkem a zahájil svůj program s názvem A zrodila se hvězda písní soudobého skladatele Lucia Dally Caruso. Tato píseň se objevila na jeho debutovém album One Chance, kterého se prodalo přes 3,5 milionu kopií a v Anglii byl první náklad během jednoho týdne kompletně vyprodán.
Vedle klasických skladeb, jako je například Chopinovo Tristesse nebo Pavana za zemřelou infantku, zazněly i dvě kompozice italského skladatele Niny Roty. V jedné z nich filmoví znalci poznali suitu ze snímku Casanova režiséra Federica Felliniho. Druhou byla píseň Un Giorno Per Noi.
Nadšení diváci si vytleskali přídavek, kterým byla árie Nessun dorma z posledního aktu Pucciniho opery Turandot, a poté za neutuchajících ovací Potts ještě jednou zazpíval Con te partiro od Francesca Sartoriho.
Právě se skladbou Nessun dorma dosáhl Potts úspěchu a popularity, když před časem dojal davy i porotu soutěže Britain´s Got Talent. Jeho minimalistický, ale viditelně procítěný projev ohromil kritiky britské soutěže natolik, že prodavače mobilních telefonů vynesli na výsluní světového showbyznysu. Jeho cestu od prvního vystoupení až po vítězství v soutěži zhlédlo na internetu více než 74 milionů diváků. Následující světové turné zahrnovalo více než 100 vyprodaných představení a show v divadlech i velkých arénách.
Píše se o něm jako o "obézním plachém chasníkovi", Paul ale vystudoval filozofii na univerzitě v Británii a angažoval se i v politice. Dnes se věnuje výhradně své největší lásce, zpěvu. "Jsem za to velmi rád, že mohu dělat to, co miluji. Není mnoho lidí, kteří mají tohle štěstí," říká. Také spolupráci s ČNSO si pochvaluje: "Je to fantastická spolupráce. Hrají velmi jemně, hladce. Práce na desce byla výborná, i proto jsem přijel."

 

zdroj: ČT24

 



Fotogalerie/video ukázka




Prague Proms 2011