Tisková zpráva k Prague Proms 2009

Agentura Českého národního symfonického orchestru pořádá v termínu od 17. července do 2. srpna 2009 pod záštitou primátora havního města Prahy Pavla Béma Mezinárodní hudební festival Prague Proms. Letošní V. ročník opět zahrnuje hudbu širokého žánrového spektra od velkolepých orchestrálních koncertů přes komorní večery až po bohatý jazzový doprovodný program.

 Mezinárodní hudební festival Prague Proms každoročně oslovuje publikum svou originální koncepcí a světově proslulými hosty. Hlavníh koncerty provede Český národní symfonický orchestr ve Smetanově síni Obecního domu, která nabízí nejen dostatečnou kapacitu, ale především mimořádný prostor se skvělou akustikou. Doprovodné koncerty se uskuteční mimo jiné v Anežském klášteře, Jazz Clubu Reduta nebo v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

 Letní „proménádu“ otevře koncert s podtitulem „Dvořákova noc“, kterou bude řídit šéfdirigent ČNSO Libor Pešek. Již potřetí zazní na festivalu posluchačsky oblíbená „Hollywoodská noc“ plná hitů filmové hudby v čele s hlavním hostujícím dirigentem ČNSO Marcellem Rotou. „V letošním roce jsme přizvali ke spolupráci jak osvědčené matadory – vámi oblíbené sólisty a dirigenty, tak i několik tváří, které jste na českých pódiích ještě neměli možnost potkat,“ vzkazuje posluchačům ředitel festivalu Jan Hasenöhrl. Ze zahraničních hvězd se Prague Proms 2009 zúčastní například fenomenální Angličan Paul Potts, vítěz pořadu Britains's Got Talent, který v Praze vystoupí poprvé v programu „A zrodila se hvězda...“. Dále jsou to to například trumpetista a nositel Grammy Award Randy Brecker, saxofonista Eric Marienthal, jazzová zpěvačka Silje Nergaard, španělská dirigentka Inma Shara nebo všestraná interpretka muzikálových a filmových melodií Mary Carewe, která spolu s dirigentem Carlem Davisem zazáří v „James Bond Night“. Z tuzemských umělců festival pozval trojlístek bratrů Ebenových, varhaníka Jaroslava Tůmu, kapelu Jazz Efterrätt, Vejvoda trio, klavíristku Jitku Čechovou, Big Band sv. Vlažeje a Kvarteto Apollon. „Francouzská“, „Karibská“ a „Vesmírná noc“ jsou další, jejichž neopakovatelné kouzlo můžete s festivalem Prague Proms prožít.

Prague Proms 2011