Prague Proms 2009

Dvořákova noc s Českým národním symfonickým orchestrem otevřela pátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms 2009. Dvořákova noc byla první ze sedmi „velkých“ koncertů Prague Proms. Mezi hvězdy pátého ročníku patřila norská jazzová zpěvačka Silje Nergaard, britský tenorista Paul Potts, jazzman Randy Brecker či Liam Teague, který zahrál na u nás neznámý steelpan. Špičkoví byli ale i domácí interpreti: klavíristka Jitka Čechová, varhaník Jaroslav Tůma nebo bratři Ebenové.
Zaplněná Smetanova síň Obecního domu ve stoje aplaudovala při obou vystoupeních anglického tenoristy Paula Pottse. V rámci festivalu Prague Proms jedna z jeho největších hvězd za doprovodu Českého národního symfonického orchestru představila především skladby ze svých dvou alb One Chance a Passione.


Dirigent Carl Davis a zpěvačka Mary Carewe uvedli ve Smetanově síni Obecního domu spolu s Českým národním symfonickým orchestrem Noc s Jamesem Bondem, kterou úspěšně provádějí po celém světě a stejný program také natočili společně s londýnským Royal Philharmonic Orchestra.


Velkolepý multimediální koncert připravil festival Prague Proms pro své návštěvníky na závěrečný večer. Český národní symfonický orchestr provedl za řízení Libora Peška suitu Gustava Holsta Planety. Další dimenzi dodala tomuto malebnému dílu animace promítaná nad hlavami hráčů. Astronom José Salgado sestavil své nápadité video ze starých rytin, nejmodernějších vizualizací vesmírných těles i autentických záběrů pořízených sondami. Fascinující exploze barev a závratný let vesmírem zapůsobily ohromujícím dojmem, který podpořil opulentní zvuk orchestru. Liboru Peškovi  se podařilo synchronizovat partituru s obrazy a tak podtrhnout jejich vyznění. Zázrak, který máme nad hlavou a o němž  málokdy přemýšlíme, se najednou zdál na dosah ruky. Lepší závěr si Prague Proms 2009 nemohly přát.

Prague Proms 2011