Prague Proms rozezněly "bondovky"

Praha - Noc s Jamesem Bondem ovládla vyprodanou Smetanovu síň v Obecním domě. Koncert s hity z oblíbených filmů o fiktivním agentovi 007 přednesl Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod taktovkou slavného amerického dirigenta a skladatele Carla Davise. S britskou zpěvačkou Mary Careweovou představili Davisovo nové album The Best of James Bond.
Davis některé skladby komentoval, zmínil se i o filmech s jejich hlavními představiteli. "Na začátku byla otázka, kdo bude Bonda hrát a nakonec vybrali Seana Conneryho," připomněl Davis skotského herce, který ztvárnil filmovou postavu v šesti snímcích.
Pražské publikum vyslechlo například hity od Johna Barryho, který zanechal v "bondovské hudbě" pravděpodobně nejvýraznější stopu. Zazněly mimo jiné ukázky z jeho filmů Goldfinger, Žiješ jenom dvakrát, V tajné službě Jejího Veličenstva, Diamanty jsou věčné a Dech života, ale i skladby Žít a nechat zemřít od Paula a Lindy McCartneyových nebo Agent, který mne miloval Marvina Hamlische.
Davis, jehož si žádají přední světové orchestry, není v české metropoli poprvé; již několikrát natáčel s ČNSO. Ve svém oboru je činný prakticky ve všech hudebních žánrech od orchestrální přes sólovou hudbu, balet, operu, divadlo a film, televizi a rozhlas. "Filmová hudba nahradila místo, které měla v historii opereta a zábavné hudební žánry. Na první poslech umí publikum zaujmout," tvrdí Davis.
Zřejmě nejznámější je jeho hudba k filmům Duha, Francouzova milenka nebo Pýcha a předsudek. Významnou část svého života věnoval restaurování a natáčení hudby k němým filmům, které začalo dokumentárním seriálem Hollywood: Oslava amerického němého filmu. Rekonstruoval také například hudební doprovod Charlieho Chaplina k filmům Světla velkoměsta a Zlatá horečka a pro dalších dvanáct Chaplinových snímků napsal vlastní partitury.
Vystoupení bylo jedním z očekávaných vrcholů letošního pátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. Soukromá přehlídka, kterou pořádá ČNSO, začala 17. července a potrvá do 2. srpna.

 

zdroj: ČT24
 

Prague Proms 2011