Jazz Night - Randy Brecker

18. červenec 2009 ve 21:30 hod.

Žofín Garden

Účinkují

Randy Brecker, trubka
Eric Marienthal, saxofony
Jeff Lorber, klávesy
Jimmy Haslip, basová kytara
& hosté

Program
Tune 88, Surreptitious, Rain Dance/ Ain’t Nobody Medley, Toad’s Place, Night Sky,
The Underground, He Had a Hat, Don’t Hold Back, BC Bop, Wizard Island


Randy Brecker

Mnohostranná tvorba nositele Grammy formuje jazzovou a R&B scénu už dvě dekády. Trumpetista Randy Brecker, rodák z Filadelfie, má za sebou pestrou hudební historii. Zvuk jeho nástroje dodal lesk deskám Charlese Minguse, Bruce Springsteena, Jaca Pastoria nebo Franka Zappy. Začínal v místních barových kapelách, v roce 1966 se přestěhoval do New Yorku, kde spoluzaložil soubor Blood, Sweat and Tears. Záhy po úspěšném debutu Child is Father to the Man se Randy připojil ke kvintetu Horace Silvera. Další jeho aktivitou byla fúze Dreams, to už spolupracoval také s mladším bratrem Michaelem. Z obou se stali vyhledávaní studioví hráči a v roce 1975 oficiálně založili skupinu The Brecker Brothers. Už první deska získala čtyři nominace na Grammy, dalších pět alb si vedlo podobně. Brecker Brothers se rozpadli v roce 1982, aby se přesně deset let nato dali znovu dohromady. Jejich návrat byl triumfální: nahrávka The Return of the Brecker Brothers získala tři nominace na Grammy. O dva roky později získala dvě Grammy deska Out of the Loop, s níž bratři Breckerové projeli USA a Evropu a jako první současná jazzová skupina navštívili Čínu.
V polovině 90. let začala Randyho čím dál více lákat brazilská hudba, jejíž ohlasy najdeme na albu Into the Sun, za něž získal Randy svou první cenu Grammy coby sólista.


Eric Marienthal

Absolvent proslulé hudební instituce Berklee College of Music začal svou profesionální dráhu v roce 1980 s neworleanským trumpetistou Alem Hurtem. Po návratu do Los Angeles se stal členem Elektric Bandu Chicka Corey. Eric Marienthal hrál v pětašedesáti zemích světa, doprovázel umělce, jako jsou Elton John, Barbra Streisand, Billy Joel, Stevie Wonder nebo B. B. King. Na kontě má jedenáct sólových desek, z nichž řada singlů pronikla na vysoké příčky jazzových žebříčků, a na stovkách dalších nahrávek včetně těch pro film a televizi se podílel.


Eric je rovněž autorem učebnic jazzové hry a saxofonové techniky. Každoročně organizuje charitativní koncert na podporu lidí po těžkých úrazech hlavy.


Jeff Lorber

„Jsem otevřený inspiraci 24 hodin denně,“ říká klávesista Jeff Lorber, jehož groovy a producentskou pomoc ocenili mnozí umělci od Geralda Albrighta po Amy Winehouseovou. Už to jsou tři dekády, kdy vstoupil na scénu se svou progresivní kapelou Jeff Lorber Fusion. Na svém posledním albu Heard That potěšil fanoušky spojením popu, jazzu, R&B a blues.


Jeff Lorber se rovněž věnuje charitě: poté, co mu byla transplantována ledvina, se stal mluvčím nadace pro polycystickou chorobu ledvin. Po nutné pauze je opět na pódiích a je také slyšet každý týden v oblíbeném tříhodinovém rozhlasovém pořadu Lorber’s Place.
 Fotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011